Jan Paweł II - papież
Redaktor: Iwona Wawrowicz   
Opublikowano: 14.04.2014.

Karol WojtyłaKarol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Ochrzczony został dnia 20 czerwca 1920 r.

Był chłopcem bardzo utalentowanym i wysportowanym. Regularnie grał w piłkę nożną oraz jeździł na nartach. Bardzo ważnym elementem życia Karola były wycieczki krajoznawcze, a także spacery po okolicy Wadowic.
13 kwietnia 1929 roku dziewięcioletniego Karola spotkała ogromna życiowa tragedia - zmarła jego mama w wieku 45 lat, co bardzo dotknęło całą jego rodzinę. 5 grudnia 1932 roku w wieku 26 lat, zaledwie trzy lata po śmierci matki, zmarł jego brat Edmund - świetnie zapowiadający się lekarz.

 Od września 1930 roku Karol Wojtyła rozpoczął naukę w 8-letnim Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Gimnazjalista pozostawał pod czułą i troskliwą opieką ojca. Od najmłodszych lat służył do mszy św. i prezesował ministrantom. W pierwszej klasie gimnazjum poznał człowieka, który wywarł na niego wielki wpływ. Był to ksiądz Kazimierz Figlewicz. Podczas nauki w gimnazjum Karol zainteresował się także teatrem. 14 maja 1938r. Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości. Należał do nieprzeciętnych uczniów, wybijając się spośród innych uczniów nie tylko ocenami. 27 maja 1938r. żegnał gimnazjum wygłaszając przemówienie w imieniu maturzystów.
Następnie Karol Wojtyła rozpoczął studia w październiku 1938 roku na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w związku z tym przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa. Od początku pobytu w Krakowie Wojtyłę pochłonęło życie intelektualne i artystyczne. Świeżo zawarte znajomości oraz szczególna atmosfera Krakowa zachęcały do tworzenia poezji. Wybuch wojny odebrał Karolowi możliwość kontynuowania studiów.

Ojciec zaraził go pasją do gór, do aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak w wieku 21 lat Karol Wojtyła został sam, gdyż po ciężkiej chorobie w 1941r. zmarł jego tata.  Jesienią roku 1941 wraz z przyjaciółmi założył Teatr Rapsodyczny, który swoje pierwsze przedstawienie wystawił 1 listopada 1941r. Była to ogromna pasja przyszłego papieża. Wszyscy myśleli, że talent i miłość do teatru spowoduje, iż Karol Wojtyła zostanie zawodowym aktorem. Dlatego tym większym zaskoczeniem był wybór studiów teologicznych. Doświadczenia aktorskie towarzyszyły mu jednak przez całe życie i pomogły odegrać jego życiową rolę.  

1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza, który 15 listopada poprzez Paryż wyjechał do Rzymu. W roku 1958 Karol Wojtyła w wieku 38 lat został najmłodszym biskupem w Polsce i otrzymał przydomek „uśmiechniętego biskupa”. Na okres biskupstwa Karola Wojtyły przypadły także obrady Soboru Watykańskiego II, w których aktywnie uczestniczył.

Na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w roku 1978 Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.

Od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 – papież.

Jan Paweł IIJan Paweł II był papieżem przez 26 i pół roku. W czasie swego papiestwa beatyfikował i kanonizował, a ponadto powołał o wiele więcej kardynałów niż jakikolwiek poprzedni papież. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po ponad 450 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Całe swe życie poświęcił Maryi – Matce Boga. Podczas swych pielgrzymek do Polski (w 1979r., 1983r., 1987r., 1991r., 1997r., 1999r.) wielokrotnie odwiedzał Częstochowę i oczywiście Jasną Górę. To Maryi zawdzięczał cudowne ocalenie podczas zamachu na jego osobę 13 maja 1981r. na Placu św. Piotra w Rzymie. W Fatimie dziękował Maryi za ocalenie. Natomiast na Jasnej Górze 19 czerwca 1983r. ofiarował ojcom paulinom jako wotum wdzięczności swój przestrzelony pas.  Postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

Charakterystycznym elementem pontyfikatu Jana Pawła II były liczne podróże zagraniczne, dzięki którym zyskał przydomek Papieża - Pielgrzyma. Odbył ich 104, odwiedzając wszystkie zamieszkane kontynenty. W wielu miejscach, które odwiedził Jan Paweł II, nigdy przedtem nie postawił stopy żaden papież.

Podróże apostolskie do Polski:

I pielgrzymka (2 - 10 czerwca 1979)
II pielgrzymka (16 - 23 czerwca 1983)
III pielgrzymka (8 - 14 czerwca 1987)
IV pielgrzymka (1 - 9 czerwca, 13 - 20 sierpnia 1991)
V pielgrzymka (22 maja 1995)
VI pielgrzymka (31 maja - 10 czerwca 1997)
VII pielgrzymka (5 - 17 czerwca 1999)
VIII pielgrzymka (16 - 19 sierpnia 2002)

Jan Paweł II chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi.
Papież widział w młodych przyszłość narodów, dlatego też starał się z całych sił, aby jego nauki docierały do jak najszerszej rzeszy młodzieży.

Jan Paweł II od początku lat 90. cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Mimo licznych spekulacji i sugestii ustąpienia z funkcji, które nasilały się w mediach zwłaszcza podczas kolejnych pobytów papieża w szpitalu, pełnił ją aż do śmierci.

Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37. Informacja ta wstrząsnęła światem.  
7 kwietnia 2005 opublikowany został testament Jana Pawła II.

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w piątek 8 kwietnia 2005 r. Trumnę z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) ustawiono wprost na rozłożonym na bruku placu św. Piotra dywanie, gdyż tak życzył sobie tego NASZ PAPIEŻ. Żył skromnie i pogrzeb także miał być skromny.

13 maja 2005 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Jana Pawła II, przez wielu zwanego – Wielkim. Wkrótce ma nastąpić kanonizacja Jana Pawła II.

Nie spóźnij się na lekcję :)

Dziennik elektroniczny

Advertisement

Z kalendarza

19 Jest  piątek
19 lipca 2019 r.
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Lutobor, Rufin, Wincenty,
Wodzisław

Do wakacji zostało jeszcze:  -392 dni.

Realizowane projekty

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

Bezpieczna szkoła

Advertisement