JP II Patronem Gimnazjum - Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Justyna Buczyńska   
Opublikowano: 13.11.2014.

Poniedziałek, 20 października br. był dla Publicznego Gimnazjum niezwykłym dniem. Przejdzie do historii, jako wydarzenie nadania szkole imienia Jana Pawła II oraz przekazania sztandaru. Przygotowania do tej uroczystości trwały jednak już od września 2013r.

Najpierw, spośród ośmiu kandydatów zgłoszonych przez gimnazjalistów, Rada Pedagogiczna, rodzice i uczniowie dokonali wyboru patrona. Wspólnie zadecydowano, iż Publiczne Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy będzie miało imię Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Następnie Rada Gminy w dniu 26 listopada 2013 r. podjęła jednogłośną uchwałę Nr 144/XXIII/13, w wyniku której nadała Publicznemu Gimnazjum w Nowej  Brzeźnicy imię Jana Pawła II.

Kolejnym etapem przygotowań była wizyta, w dniu 26 lutego 2014 r., dyrektor szkoły dr Jolanty Kozłowskiej wraz z księdzem proboszczem Wiesławem Sochańskim u Jego Eminencji ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. Zaproszono wtedy bezpośredniego współpracownika Papieża do uczestniczenia w przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Następna wizyta u Arcybiskupa Krakowskiego obfitowała w doznania duchowe. Nasza parafia w dniu 05 czerwca 2014 r. otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. Od tego momentu nie tylko społeczność uczniowska, ale wszyscy mieszkańcy mają możliwość  obcować z relikwiami Wielkiego Polaka. Młodzież obierając za patrona tak dostojnego człowieka, chce czerpać z Niego wzorce, ma być dla nich nauczycielem i mistrzem.

Wspólnymi staraniami dyrektora szkoły, parafii oraz przyjaciół udało się zaprosić bezpośredniego świadka świętości Jego Ekscelencję Arcybiskupa Lwowa ks. Mieczysława Mokrzyckiego.

Metropolita lwowski zgodził się przewodniczyć Eucharystii w dniu nadania szkole imienia jak również poświęcił popiersie Jana Pawła II i  tablicę pamiątkową ze słowami   „szukałem Was a teraz Wy przyszliście do mnie”.  Dla wszystkich był to niezwykły zaszczyt oraz niezapomniane doświadczenie móc obcować z wieloletnim sekretarzem Ojca Świętego .

W tym ważnym dniu uroczystość rozpoczęła się przemarszem do kościoła parafialnego uczniów, nauczycieli, rodziców, pocztów sztandarowych szkoły należących do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II  oraz sztandaru OSP w Nowej Brzeźnicy wraz z akompaniamentem Orkiestry Dętej ze Strzelec Wielkich.

 JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
Fot. Anna Wyszyńska

Msza Święta rozpoczęła się o godz. 9, której przewodniczył J.E. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, zaproszeni koncelebranci w tym nasi rodacy a także duchowni z całego dekanatu. Podczas homilii Arcybiskup przybliżył postać św. Stanisława Kostki, na którym wzorował się Ojciec Święty. Powiedział, że wpatrując się w takich świętych stajemy się lepsi. „Podążajcie ich drogą, starajcie się być mądrzy, odważni, chciejcie pełnić wolę Bożą w swoim życiu” – skierował słowa do młodzieży. W czasie mszy poświęcono sztandar szkoły, a następnie Metropolita lwowski pobłogosławił wiernych relikwiami Jan Pawła II. Arcybiskup przekazał również parafii medal pamiątkowy wydany z okazji 600-lecia patrona Lwowa, jakim jest Jan Dukla.

Kolejną częścią uroczystości było odsłonięcie popiersia Jana Pawła II i tablicy pamiątkowej przez Dyrektor Szkoły Jolantę Kozłowską, Przewodniczącą Rady Rodziców Iwonę Tomaszewską i  Jana Jabłońskiego - fundatora pomnika;  po czym Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki dokonał aktu poświęcenia.

Dalsze obchody uroczystości odbywały się w hali sportowej Gimnazjum, gdzie  Przewodnicząca Rady Gminy  Jolanta Bednarska odczytała uchwałę Rady Gminy o nadaniu Publicznemu Gimnazjum imienia Jana Pawła II. Rodzice przekazali sztandar szkoły dyrektor Jolancie Kozłowskiej, która wręczyła go Szkolnemu Pocztowi Sztandarowemu. Nie zabrakło również tradycyjnego ceremoniału, wbijania gwoździ i ślubowania przedstawicieli uczniów wszystkich klas na sztandar, a chór szkolny pięknie odśpiewał Hymn Rodzin Szkół Jana Pawła II.  

W przemówieniu dyrektor szkoły Jolanta Kozłowska powiedziała, że wybór patrona jest dla szkoły doniosłą decyzją a Jan Paweł II, wielki Polak, jest wzorem dla uczniów. Był wspaniałym nauczycielem i wychowawcą, stawiał młodym wysokie wymagania, ale i wiele wymagał od siebie, był wielkim obrońcą życia. Pozostawione przez Niego drogowskazy pozwolą nam wychować młodzież na wrażliwych i gotowych do czynienia świata piękniejszym i bardziej sprawiedliwym.

Metropolita Lwowski podziękował za zaproszenie i pogratulował gimnazjalnej społeczności wyboru patrona oraz wspaniałej uroczystości, przekazując jako pamiątkę spotkania medal z okazji 10-lecia obecności Jana Pawła II we Lwowie.

W dalszej części wysłuchano przemówień zaproszonych gości - przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Łodzi z Delegaturą w Sieradzu, powiatu pajęczańskiego,  Związków Zawodowych, Wójta Gminy Nowej Brzeźnicy, a także dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół.

Dokończeniem całej uroczystości był program artystyczny, montaż słowno-muzyczny przybliżający życie Patrona Szkoły,  jego poezję jak również ulubione pieśni. Na zakończenie można było spróbować papieskich kremówek oraz wpisać się do kroniki szkoły. Fundatorzy sztandaru i pomnika otrzymali podziękowania i symboliczne upominki.

Przygotowanie akademii, ceremoniału oraz całych uroczystości było możliwe dzięki zaangażowaniu pani dyrektor, grona pedagogicznego, pracowników oraz przyjaciół szkoły.

JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoUroczystość nadania imienia Jana Pawła II Publicznemu Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego
JP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa MokrzyckiegoJP II Patronem Gimnazjum Wizyta Arcybiskupa Mokrzyckiego

Nie spóźnij się na lekcję :)

Dziennik elektroniczny

Advertisement

Z kalendarza

19 Jest  piątek
19 lipca 2019 r.
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Lutobor, Rufin, Wincenty,
Wodzisław

Do wakacji zostało jeszcze:  -392 dni.

Realizowane projekty

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

Bezpieczna szkoła

Advertisement