"Moja wymarzona ekopracownia 2015" Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Jolanta Kozłowska   
Opublikowano: 02.11.2015.

Image"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

 

Dzięki staraniom Wójta Gminy Nowa Brzeźnica Pana Jacka Jarząbka i Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Brzeźnicy Pani Jolancie Kozłowskiej Gmina Nowa Brzeźnica otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu na dofinansowanie zadań z dziedziny edukacji ekologicznej pn. „Moja wymarzona ekopracownia 2015”.

Nazwa zadania:

”Ekolaboratorium w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Brzeźnicy w ramach konkursu pn. „Moja wymarzona ekopracownia 2015"

Wartość ogólna zadania: 38.000,00

Wysokość dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi  to 34. 400,00 zł (dotacja)

Środki własne Gminy Nowa Brzeźnica – 3.600,00 zł.

Projekt „Moja wymarzona ekopracownia 2015” oraz program edukacji ekologicznej dla uczniów pn.„Ekologia i my” został opracowany przez Dyrektor Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Brzeźnicy dr Jolantę Kozłowską.

Pozyskane fundusze pozwoliły na wykonanie prac remontowych w ekopracowni/ekolaboratorium   (pomalowano ściany, założono nowy gumolit, fototapetę). Pracownia wyposażona została w nowe meble oraz wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, m.in.  tablicę interaktywną, projektor, kamerę mikroskopową z przystawką,  walizki eko-badacza, zestawy do badania powietrza, wody, gleby, mikroskopy, plansze interaktywne, a także rośliny doniczkowe.

Nowo powstałe ekolaboratorium/ekopracownia dostępne jest w każdym dniu nauki szkolnej i wykorzystywane do realizacji zajęć z edukacji ekologicznej bezpośrednio związanych z realizacją programu „Ekologia i my”. W pracowni odbywają się również zajęcia z biologii, geografii, chemii, przyrody, warsztaty ekologiczne, przygotowania do akcji ekologicznych, seminaria dla gimnazjalistów, debaty uczniowskie, seminaria dla rodziców, podczas których omawiane są treści związane z ochroną środowiska. Nasza ekopracownia składa się z dwóch części. Część seminaryjna ekopracowni wyposażona jest w nowoczesny sprzęt audiowizualny: tablicę interaktywną, projektor, monitor multimedialny, kamerę mikroskopową (wizualizer) z przystawką. Pozwala to w sposób atrakcyjny przekazać treści z podstawy programowej oraz przedstawić prezentację wyników badań. Do części laboratoryjnej zakupiliśmy sprzęt i pomoce dydaktyczne takie jak: testy paskowe, zestawy do pobierania prób, mikroskopy, zestawy doświadczalne do biodegradacji, zestawy do przeprowadzenia badań laboratoryjnych mających na celu ocenę stanu środowiska naturalnego najbliższej okolicy, tym bardziej, że niedaleko znajduje się korytarz rzeki Warty – doskonałego miejsca do prowadzenia zajęć z młodzieżą. Nowością i wielką naszą „zdobyczą” jest zakupione dygestorium, niezbędne do bezpiecznego wykonywania wielu doświadczeń i eksperymentów. Do pracowni zakupiono również meble laboratoryjne: stół do eksperymentów, szafę na odczynniki chemiczne i szkło. Na parapetach okiennych znajdują swoje miejsce zakupione rośliny. Wszystko to dodatkowo zwiększa przyjemność i komfort prowadzenia zajęć. W pracowni znajduje się również fototapeta z ekspozycją kwiatową. W tak nowoczesnej i atrakcyjnej pracowni mamy szansę rozbudzenia wśród młodzieży ciekawości poznawania otaczającego go świata i aktywności dające możliwość samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, eksperymentów i badań stanu najbliższego środowiska. Przyczyni się to zapewne do podniesienia świadomości ekologicznej naszych uczniów, a poprzez różne akcje ekologiczne włączenia środowiska lokalnego do działań proekologicznych. Mamy nadzieję, że nasza szkoła po powstaniu ekopracowni stanie się bardziej atrakcyjniejsza, będzie „kolebką” edukacji ekologicznej w naszej skromnej miejscowości i gminie.

Nie spóźnij się na lekcję :)

Dziennik elektroniczny

Advertisement

Z kalendarza

19 Jest  piątek
19 lipca 2019 r.
Imieniny obchodzą:
Alfred, Arseniusz,
Lutobor, Rufin, Wincenty,
Wodzisław

Do wakacji zostało jeszcze:  -392 dni.

Realizowane projekty

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

"Moja wymarzona ekopracownia 2015"

Bezpieczna szkoła

Advertisement